Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jakie garnki kupić na płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Nie dzieje się tak bez powodu. Płyta indukcyjna zużywa mniej energii oraz jest łatwa do utrzymania w czystości. Jeżeli planujemy jej zakup, trzeba pamiętać, że nie każdy garnek nadaje się do użytkowania na indukcji. Powinniśmy więc zorientować się, co należy brać pod uwagę podczas zakupu naczyń, aby spełniały nasze oczekiwania.

Zasada działania płyty indukcyjnej

Indukcja to po prostu elektromagnetyzm. Pod taflą ceramiczną, znajdują się płaskie cewki, które wytwarzają pole magnetyczne szybkozmienne. W ten sposób, przy użyciu fal magnetycznych, generowana jest energia. Garnek z odpowiednim dnem, posiadającym właściwości ferromagnetyczne, będzie indukował prądy wirowe, dzięki czemu nagrzewają się też naczynie i jego zawartość, a nie tylko płyta.

Zaletą indukcji jest z pewnością prostota. Dotyczy to nie tylko minimalistycznego designu, ale również intuicyjnej obsługi. Płyta nie posiada żadnych kurków ani pokręteł. Jej obsługa odbywa się dotykowo, dzięki czemu jest prosta i szybka.

Wiele osób ma wątpliwości, co do bezpieczeństwa użytkowania płyty indukcyjnej. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Pole magnetyczne nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka oraz nie zmienia smaku potraw. Ostrożność powinny zachować jednak osoby, posiadające rozrusznik serca lub aparat słuchowy. Indukcja jest w stanie zakłócić działanie tych urządzeń.

Jakie powinny być garnki na płytę indukcyjną?

garnek ceramiczny kinghoff

Z punktu widzenia użytkowania na płycie indukcyjnej, zdecydowanie najważniejszą częścią garnka jest dno. Aby gotowanie było możliwe, spód garnka musi być wykonany z tworzywa ferromagnetycznego. Jego brak sprawi, że ciepło nie przejdzie z indukcji do wnętrza naczynia, ponieważ płyta nie wykryje obecności garnka. Nie oznacza to jednak, że po zakupie płyty indukcyjnej, stare naczynia staną się bezużyteczne. Jeżeli nie chcemy kupować nowych garnków, niezbędna będzie płytka na kuchenkę indukcyjną. Jest to rodzaj podkładki adaptacyjnej, wykonanej ze stali ferromagnetycznej. Dzięki płytce, możemy z powodzeniem używać garnków i patelni, nieprzystosowanych do płyty indukcyjnej.

Podczas zakupu, należy więc zwracać uwagę na oznaczenia. Symbolem indukcji jest pozioma zwojnica, która przypomina ciąg pętelek. Jeżeli garnek posiada takie oznaczenie, jest odpowiedni do stosowania na płycie indukcyjnej.

Istotną kwestią jest również średnica garnka. Jeżeli posiadamy płytę z wydzielonymi polami grzewczymi, średnica naczynia musi być dopasowana do ich rozmiaru. Na rynku coraz częściej pojawiają się jednak płyty, które samodzielnie wykrywają wielkość garnka i miejsce jego ustawienia.

Warto zwrócić też uwagę na liczbę warstw w dnie garnka. Ma to duże znaczenie, szczególnie w przypadku naczyń ze stali nierdzewnej. Im więcej warstw, tym lepsze przewodzenie ciepła, ponieważ w dnie znajdują się wkładki aluminiowe lub miedziane. Garnek bardzo szybko się nagrzewa i na dłużej zachowuje temperaturę. Przyjmuje się, że dno powinno składać się z minimum trzech warstw.

Z jakiego materiału powinny być wykonane garnki na kuchenkę indukcyjną?

Podczas zakupu, warto wziąć pod uwagę również materiał wykonania. Bardzo dobrze sprawdzają się garnki ceramiczne. Do ich zalet należą odporność na korozję, długie utrzymywanie ciepła oraz brak reakcji z żywnością. Warto jednak pamiętać, żeby podczas ich użytkowania stosować wyłącznie przybory kuchenne silikonowe lub drewniane, ponieważ metal może zarysować delikatną powierzchnię garnka. Przed zakupem należy jednak upewnić się, że garnek jest odpowiedni do użytkowania na płycie indukcyjnej, ponieważ część naczyń ceramicznych nie posiada takiej funkcji. Większość nowoczesnych garnków renomowanych producentów powstaje jednak z myślą o coraz bardziej popularnych płytach indukcyjnych. Dobrym wyborem będzie np. garnek ceramiczny KingHoff, łatwy do utrzymania w czystości, dzięki możliwości mycia w zmywarce.

Można zdecydować się również na garnki ze stali nierdzewnej. Nie ulegają zarysowaniom oraz nie wchodzą w reakcje z żywnością. Są też łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ jedzenie nie przywiera do ich ścianek. Warto jednak wybierać garnki renomowanych marek. Niestety, zdarza się, że tanie naczynia łatwo rdzewieją lub pojawiają się na nich przebarwienia. Powinniśmy też pamiętać, że zbyt długie przechowywanie żywności w stalowych garnkach może powodować powstawanie metalicznego posmaku.

Wiele osób decyduje się też na garnki emaliowane. Na uwagę zasługuje bezpieczeństwo ich stosowania, ponieważ powłoka z emalii zapobiega przedostawaniu związków metali do żywności. W garnkach emaliowanych można więc bez obaw przechowywać żywność, ponieważ potrawa z pewnością nie zmieni swojego smaku czy zapachu.

Korzyści, płynące z użytkowania płyty indukcyjnej są warte konieczności zakupu odpowiednich garnków. Warto pamiętać, że popularność indukcji jest obecnie tak duża, że większość producentów dostarcza naczynia z dnem ferromagnetycznym. Z pewnością znajdziemy więc garnki, które spełnią nasze oczekiwania, a jednocześnie będą odpowiednie do stosowania na płycie indukcyjnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl