Promocje
Brytfanka żeliwna 33cm
Brytfanka żeliwna 33cm
195,00 zł 179,00 zł
szt.
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak dbać o formy do pieczenia?

Zalety i wady różnych form do pieczenia

Tradycjonaliści wciąż najbardziej cenią sobie tradycyjne, metalowe blaszki do pieczenia. Z pewnością są trwałe i nie zniszczą się np. z powodu upuszczenia. Podczas zakupu trzeba jednak sprawdzić, czy mają powłokę nieprzywierającą. Jeżeli nie, konieczne będzie porządne natłuszczenie blachy przed pieczeniem za pomocą oleju lub masła i oprószenie jej mąką. Można też posłużyć się papierem do pieczenia, dzięki któremu ciasto nie przejdzie zapachem i smakiem formy. Tortownica kwadratowa lub okrągła z teflonową powłoką z pewnością nie spowoduje przywierania, ale trzeba pamiętać, że można uszkodzić ją za pomocą ostrych narzędzi kuchennych. Aby nie dopuścić do zarysowania powłoki, trzeba sięgnąć po znacznie delikatniejsze silikonowe akcesoria kuchenne do pieczenia.

Tortownica kwadratowa

Jeżeli chodzi o silikon, dużą popularnością cieszą się obecnie wykonane z niego formy. Potrawy do nich nie przywierają, dlatego czyszczenie jest bardzo proste. Warto też pamiętać, że silikon jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Wykonana z niego foremka posłuży więc do pieczenia, ale też przechowywania dania w lodówce lub nawet zamrażarce. Silikon nie wchodzi w reakcje z żywnością, dlatego smak potrawy pozostanie niezmienny. Trzeba jednak pamiętać, że taką foremkę można łatwo uszkodzić np. za pomocą noża. Należy zachować ostrożność, aby silikonu po prostu nie przeciąć.

Jak dbać o foremki silikonowe?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby przed pierwszym użyciem natłuścić foremkę. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu masło, olej lub margarynę. Jeżeli planujemy przygotowywać potrawy na zimno, można wykorzystać do tego celu olej kokosowy. Impregnacji tłuszczem nie trzeba powtarzać przed każdym użyciem. Silikonowa forma ma gładką powierzchnię, dlatego nie musimy obawiać się, że jedzenie zacznie przywierać. Nie trzeba jej więc za każdym razem natłuszczać, w przeciwieństwie do tradycyjnych blaszek. Warto też wziąć pod uwagę, że silikon nie wchodzi w reakcje z żywnością, dlatego nie zmienia smaku ani zapachu potraw. Nie trzeba więc używać papieru do pieczenia ani intensywnie natłuszczać formy.

 Problemów nie sprawia też czyszczenie formy silikonowej. Można ją nawet myć w zmywarce, co z pewnością ucieszy osoby, które unikają ręcznego zmywania, gdy tylko to możliwe. Trzeba jednak unikać mocnych środków chemicznych, aby silikon nie stracił swoich nieprzywierających właściwości. Dzięki powłoce non stick potrawy nie przylegają do powierzchni formy, dlatego czyszczenie jest bardzo proste. Bez trudu można więc wyczyścić foremkę ręcznie za pomocą miękkiej szmatki, ciepłej wody i odrobiny płynu do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu foremki warto jednak pamiętać, aby wytrzeć ją do sucha ręczniczkiem. Silikon jest elastyczny, dlatego wygodnie się go przechowuje. Większość foremek da się nawet zwinąć, dlatego są idealne do małych kuchni, w których brakuje miejsca na przechowywanie.

Forma silikonowa serce

Formy silikonowe są znane również ze względu na odporność na wysokie i niskie temperatury. Bez wahania można stosować je w piekarniku, ale też zamrażać w nich potrawy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować ich podczas pieczenia z funkcją grill. Z tym wyjątkiem, możemy używać form w temperaturze sięgającej nawet 240°C. Podczas wyjmowania wypieków z formy, trzeba unikać ostrych, metalowych przyborów. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po praktyczne akcesoria do kuchni z silikonu lub drewna

Czyszczenie blach z piekarnika

Wybierając tradycyjne, metalowe blaszki, trzeba pamiętać, że często nie można ich myć w zmywarce. Stopniowo się to jednak zmienia, dlatego warto sprawdzać informacje od producenta. Blaszkę z powłoką non stick trzeba jednak chronić przed zarysowaniem - ciasto musimy kroić i wyjmować bardzo ostrożnie.

 Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że formy z powłoką nieprzywierającą nie są przystosowane do gwałtownych zmian temperatur. Oddają ciepło znacznie wolniej niż silikon, dlatego blaszki nie można od razu po pieczeniu wstawiać pod zimną wodę. Jeżeli popełnimy taki błąd, może się zdarzyć, że powłoka nieprzywierająca ulegnie odkształceniu i przestanie przylegać do blaszki, przez co straci ona swoje właściwości, a potrawy mogą zacząć się przypalać.

 Bardzo ważne jest też odpowiednie czyszczenie. Właściciele blaszek z powłoką nieprzywierającą powinni za każdym razem pamiętać o dokładnym natłuszczeniu powierzchni lub wyłożeniu jej papierem do pieczenia - w innym wypadku może być trudno dokładnie wyczyścić blaszkę. Można jednak znaleźć kilka prostych trików, aby ułatwić sobie to zadanie. Jeżeli blacha jest mocno zatłuszczona, najlepiej wysypać na nią grubą warstwę soli. Następnie, wystarczy włożyć blachę do rozgrzanego piekarnika i poczekać, aż sól zbrązowieje. Podczas podgrzewania sól wchłonie tłuszcz, dlatego następnie wystarczy zebrać ją papierowym ręcznikiem i umyć blachę pod bieżącą wodą. Jeżeli masz problem z usunięciem przypalonych resztek potrawy, zasyp blachę na kwadrans pastą z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Następnie wystarczy ją zwyczajnie umyć, a z pewnością będzie idealnie czysta

Jeżeli będziemy dobrze dbać o formę do pieczenia, posłuży nam przez długie lata. Warto więc stosować się do kilku prostych wskazówek dotyczących czyszczenia i użytkowania, aby domowe wypieki nie przywierały i zawsze były udane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl