Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak zadbać o czystość w kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, w końcu to tam powstają pyszne posiłki dla całej rodziny. Bezpieczeństwo żywności to kwestia kluczowa, dlatego higiena w kuchni jest tak istotna. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak zadbać o czystość i porządek, nawet jeśli w codziennym pośpiechu brakuje czasu na sprzątanie. 

Higieniczne mycie i suszenie naczyń 

chlebak drewniany

Dokładne mycie naczyń jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o zachowanie czystości w kuchni. Jeżeli myjemy naczynia ręcznie, trzeba oczywiście pamiętać o regularnej wymianie gąbki lub ściereczki. Powinno się to robić raz w tygodniu, żeby nie dopuścić do rozwoju bakterii. Wilgoć i resztki pożywienia tworzą idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Nie można więc czekać, aż powierzchnia gąbki będzie widocznie zniszczona i pojawi się stęchły zapach.

Jeżeli myjemy naczynia ręcznie, trzeba też zaopatrzyć się w odpowiednią suszarkę. Chociaż plastikowe produkty są tanie, powinniśmy pamiętać o ich mniejszej trwałości. W nowoczesnej kuchni doskonale sprawdzi się suszarka do naczyń czarna, wykonana z wytrzymałego i łatwego do utrzymania w czystości metalu. Na suszarce może osadzać się kamień, dlatego warto regularnie czyścić ją za pomocą szczoteczki do mycia zębów oraz roztworu ciepłej wody i octu.

Mycie naczyń w zmywarce jest zdecydowanie bardziej higieniczne, chociaż oczywiście nie wszystko da się wyczyścić w ten sposób. Wynika to m.in. z wyższej temperatury - woda w zmywarce może być znacznie cieplejsza, niż ta używana podczas mycia ręcznego. Trzeba pamiętać głównie o czyszczeniu filtra, co powinniśmy robić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Czyszczenie jest bardzo proste - wystarczy wyjąć filtr i wypłukać go pod bieżącą wodą. Mocniejsze zabrudzenia usuniemy za pomocą miękkiej szczotki i wody z płynem do mycia naczyń. Na filtrze może też gromadzić się kamień, a w takiej sytuacji zwyczajny detergent nie wystarczy. Filtr należy wymoczyć w ciepłej wodzie z octem, najlepiej przez minimum godzinę. Można zdecydować się również na preparat odkamieniający, ale w takim wypadku trzeba ściśle stosować się do zaleceń producenta. Warto też co jakiś czas wstawić cykl bez naczyń z użyciem środka do czyszczenia zmywarki.

Ciepło czy zimno - jak dobrze przechowywać żywność?

Kluczem do zachowania porządku jest też przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach. Brak miejsca w kuchni często sprawia, że chowanie praktycznie wszystkich produktów w lodówce wydaje się dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj żywności „lubi” zimno. Jednym z takich produktów jest chleb, który w lodówce szybko staje się twardy i gumowaty. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie go w chlebaku, ewentualnie kuchennej szafce. Jeżeli chcemy zapewnić bochenkowi idealne warunki, warto zdecydować się na chlebak drewniany. Naturalny materiał to gwarancja dobrej wentylacji, dzięki czemu pleśń rozwija się znacznie wolniej. W chlebaku drewnianym chleb zachowa świeżość znacznie dłużej, niż w innego rodzaju pojemniku. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mogą postawić na połączenie materiałów. Popularnością cieszą się np. chlebaki wykonane z drewna i stali nierdzewnej, które są trwałe, zapewniają dostęp powietrza i nie sprawiają problemów podczas czyszczenia.

W naszych kuchniach znajdziemy jednak wiele produktów, które wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych. Warto więc pamiętać o czyszczeniu lodówki. Nie musimy tego robić zbyt często - najlepiej umyć półki raz na trzy miesiące. Do tego celu najlepiej sprawdzi gąbka z płynem do mycia naczyń. Żeby jednak dodatkowo odkazić półki, warto przetrzeć je miękką szmatką nasączoną wodą z kwaskiem cytrynowym lub octem. Dobrym nawykiem jest też trzymanie otwartych produktów żywnościowych w zamkniętych pojemnikach. Raz w tygodniu warto zrobić przegląd lodówki, żeby sprawdzić, czy nie ma w niej przeterminowanych produktów. Jeśli takie znajdziemy, warto od razu umyć miejsce, w którym się znajdowały.

Szafki kuchenne - szkoda miejsca na bałagan

Kluczem do czystości jest dobra organizacja przestrzeni. Trudno utrzymać porządek, jeśli w szafkach i szufladach panuje chaos. Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednie warunki do przechowywania sztućców. Jeżeli nieustannie znajdują się na suszarce, szybko osadzą się na nich tłuszcz i kurz, dlatego po wysuszeniu lepiej je schować. W tym celu doskonale sprawdzają się wkłady do szuflad kuchennych. Przegródki różnej wielkości pozwalają dokładnie posegregować sztućce tak, żeby zawsze były na swoich miejscach. Wkład wykonany z trwałego materiału np. drewna lub bambusa, posłuży w kuchni przez wiele lat. Warto też zastanowić się nad zakupem rozkładanego organizera, który z łatwością dopasujemy do szerokości szuflady.

Nie można też zapominać o pojemnikach do przechowywania produktów suchych. Jest to doskonały sposób, żeby chronić je przed działaniem wilgoci, a tym samym - przedłużyć ich świeżość. Przechowywanie produktów w pojemnikach pozwala też zapobiec rozwojowi moli spożywczych, które żywią się produktami zbożowymi. Tych owadów nie powstrzyma papierowa torebka, ale z pewnością nie dostaną się do zamkniętego pudełka. Pojemniki można też ustawić na blacie, gdzie dodatkowo będą pełnić funkcję dekoracyjną.

Wiele osób zmaga się z brakiem czasu, ale warto pamiętać, że z czystej kuchni korzysta się nie tylko przyjemniej, ale też znacznie higieniczniej i bezpiecznej. Zachęcamy więc do skorzystania z naszych wskazówek, które ułatwią utrzymanie porządku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl